The Frugal Foodie’s #FoodieFind Feb 6, 2015: How to Save Money at Asian Markets

Lumpia

Many of us would like to cook authentic Asian dishes at home, but sometimes the ingredients are hard to find. And if you haven’t learned by now, the mainstream grocery stores are overcharging you double, sometimes triple what you would pay at the Asian markets. So on this episode, I’ll be sharing some dishes for a simple, healthy menu that is inexpensive, flavorful, and fun for your guests. And I’ll talk in depth about the ingredients: what to look for, cooking tips, brands I recommend, and where to buy them to save money!

I’ll also be sharing the Rola Family Lumpia Recipe, also known as Filipino Spring Rolls, and walking you through step-by-step so you can make them at home. Over the years people have begged me for the recipe, and I’m sharing it with you on this show. Anyone who has tasted my family’s lumpia, is never satisfied with egg rolls or spring rolls served in a restaurant ever again! And to go with it, you’ll learn the Ilocano Filipino traditional dipping sauce, plus the common mainstream restaurant-style sauce. I’ll also share other variations of egg rolls or spring rolls from Southeast Asia that you may not have tried before, and are equally simple, tasty, and addictive! Some of these options are even Gluten-Free!

There are even more brands of soy & fish sauce than there are brands of American breakfast cereals, so I’ll give you the names of brands that I recommend, and places where you can find them.

And of course what food gathering is complete without some kind of dessert? So I will be sharing my recipes for Matcha Green Tea Blondies, other Asian desserts that include Gluten-Free options that your guest will love!

Come listen on February 6, 2015, for this episode of “The Frugal Foodie Show” for the CookingNetwork.Club on BlogTalkRadio.com!

Bargains for the week of June 9 – June 15

BEN & JERRY’S Chocolate Fudge Brownie QUART $1.99 at GROCERY OUTLET!!!
This is NOT a pint, but a FULL QUART!  I don’t know how they do it, but DO let them know their efforts are appreciated!  They also have Delice de France Double Creme Brie 16 oz. & Alouette Brie 20 oz. $3.99! (or $3.19/lb.)  Also a better bargain than the Delice, are the smaller wheels of Alouette Baby Brie Original & Baby Brie with Herbs both at 13.2 oz. $2.99!!!  (or $3.62/lb.)  Still, any one of these bries still beats out the lowest priced brie at either Trader Joe’s or Costco!

Bing Cherries – Sprouts $.99/lb.  Last week Frazier Farms had the cherries at $.99/lb. and now their price is up to $1.49/lb.  The same can be said for the price of blackberries and blueberries.

Blueberries – Stater Brothers $2.99/18 oz. pkg. I almost missed this.  I didn’t whip out my calculator until the last minute, & then realized that this calculates to $.73/4.4 oz. pkg. and beats Frazier Farms $.99/4.4 oz pkg.  Last week Sprouts had blackberries, blueberries, & raspberries on sale for $.99/4.4 oz. pkg, and now their price is up to $1.50/4.4 oz. pkg.  (And shame on you if you didn’t grab some raspberries at that price, cuz I’d be surprised if we saw that price again this season!)

Boneless Chuck Roast – Ralphs $1.99/lb.

Boneless London Broil – Stater Brothers $1.97/lb., Albertsons $1.99/lb.

Can you throw a dinner party for 20 people for $20? I can!!!

The main focus of this blog is something I’m passionate about – – upscale entertaining on a beer budget.  I will still keep up on my side column links to bargain events around San Diego county, but more of my focus will be on entertaining at home. 

Currently, I’m unemployed.  However, even when I was gainfully employed and could afford to spend more, I loved the challenge of entertaining on a bargain budget.  I know what you’re thinking, “Yeah, I buy stuff on sale when I invite people over.”  I’m not talking “on sale,” I’m talking “bargain.”  For example, at certain times grocery chains will have Foster Farms whole chickens “on sale” for $.99/lb.  I like to wait for the price to go down to  $.69/lb.  Now that, is a “bargain.”  When that happens, I like to buy the limit (and maybe go back the next day), cook one, and put the rest in the freezer.

Did you know you can save yourself a lot of money by buying a whole chicken instead of buying one already cut up?  I looked at the online prices for Vons & Albertsons on May 11th, and you can save $2.45 – $6.00 per chicken.  (Depending on which store you choose and using a 3.5 lb. – 5 lb. chicken.)  If you bought a chicken twice a month, that would be over a $120 each year saved by cutting up a chicken yourself!

So, what did I feed 20 people for $20?  I served approximately 18 lbs. of corned beef plus some cabbage and potatoes.  The corned beef was $.99/lb., cabbage was $.15/lb. and $.99 for a 10 lb. bag of potatoes.  I play Texas Hold’em No Limit poker tournaments with a set of smart players who love to eat, and nobody went home hungry!  Every time we had a break to color up chips, we had a few players going back for seconds until there was nothing left.

Each week I will be sharing my takes on current “bargains” at the local markets.  I will be posting withing the next 24 hrs. my bargains for the coming week.  Here is a sample of what I wrote last week for my Frugal Gourmet Foodies http://www.meetup.com/The-Frugal-Gourmet-Foodies/
Bargains for the week of May 6 – May 11th
Good to see stores competing to have the best price for several same items this week:

Alaskan King Crab – in the 16-20 or 16-22 count size, but Ralph $6.99/lb. is the cheapest.

CornSprouts $.19/ear beats Frazier Farms 5/$1

Bone-in Ribeye Steak – Albertsons, Vons $3.97/lb.

Blackberries – Stater Bro/Sprouts $.99/5.6 oz basket

Avocados – Frazier Farms 5 medium/$1

Roma tomatoes – Frazier Farms $.77/lb

Sliced Mushrooms – Frazier Farms $.77/8 oz. pkg.

Russet PotatoesStater Bro. $.99/5 lb. bag only Fri 5/7 – Sun 5/9 (Note: Frazier Farms is actually cheaper per pound if you don’t mind buying 10 lb. at $1.50.

Beware of the lobster tails at Albertsons for only $3.99! They are only 3 oz. each, which comes to $21.28/lb.!!! And you may say, but this is only the tail so I don’t have to pay for the weight of the shell on the claws & body. But I say, I can get over 3.5 lbs. of whole Maine lobster for that same $21.28!

%d bloggers like this: